LOGO MZEC
  • Siedziba MZEC przy ul. Stalmacha Siedziba MZEC przy ul. Stalmacha
  • Kotłownia przy ul. Tuwima Kotłownia przy ul. Tuwima
  • Węzeł cieplny - ul. Piastowska Węzeł cieplny - ul. Piastowska
  • Węzeł cieplny - ul. Judyma Węzeł cieplny - ul. Judyma
TELEFON ALARMOWY

993

lub

606856099


Dyżurny MZEC

PUNKT OPŁAT
Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 - 11.00

Informujemy, że wpłaty za energię cieplną na konto MZEC dokonywane w ING Bank Śląski zwolnione są z prowizji bankowej.
Lider Rozwoju Regionalnego 2014
Lider Rozwoju Regionalnego 2013
Miasto możliwości
Kędzierzyn-Koźle Miasto możliwości
Izba Gospodarcza CP
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
Facebook
Znajdź nas na Facebook
W Trosce o Środowisko
BIP MZEC
BIP
Ekologia

Od ponad 10 lat MZEC wprowadza i stosuje automatykę pogodową, dzięki której zapewnia optymalizację pracy kotłowni oraz sieci ciepłowniczych względem warunków pogodowych oraz poboru energii cieplnej. Niwelowanie strat ciepła w procesie jego dostarczania oraz obniżanie zużycia ciepła wynikają z zastosowania regulatorów pogodowych oraz związanych z nimi programów czasowych, szczególnie zalecanych dla budynków użyteczności publicznej. Stosowanie programów czasowych bezpośrednio zapobiega niepotrzebnemu przegrzewaniu pomieszczeń. Natomiast całodobowy system wizualizacji pracy węzłów oraz sieci ciepłowniczych zapewnia stały monitoring pracy oraz możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku awarii.

Efektem powyższych działań jest prawie 100% automatyzacja procesu grzewczego.

 

Bezpośrednie korzyści stosowania automatyki

  • - zmniejszenie ilości energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynków
  • - zmniejszanie strat przesyłowych na wielokilometrowych odcinkach sieci
  • - mniejsze koszty wytwarzanej energii
  • - mniejsza emisja CO2

Efektywność przedsiębiorstw ciepłowniczych bezpośrednio wiąże się z wielkimi inwestycjami w tym obszarze. Wymiana izolacji oraz energooszczędne technologie pozwalają zaoszczędzić pieniądze ulatujące w „powietrze”. Różnica strat może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego Miejski Zakład Energetyki Cieplnej sukcesywnie wymienia stare sieci kanałowe na preizolowane. Od 1993 roku trwa likwidacja kotłowni węglowych.

Pierwszą zlikwidowaną kotłownią węglową była kotłownia przy ulicy Wieniawskiego, która została zmodernizowana na kotłownię gazową. Następnie w latach 1995 – 1996 zlikwidowanych zostało 11 kotłowni lokalnych w dzielnicy Koźle. Budynki ogrzewane wcześniej węglem zostały przyłączone do preizolowanej sieci ciepłowniczej. W dzielnicy Koźle ostatnią zlikwidowaną węglową kotłownią lokalną była kotłownia przy ulicy Spółdzielców, która w roku 1999 została przerobiona na grupowy węzeł cieplny i przyłączona do sieci cieplnej.

W 2003 roku w  Kędzierzynie została zlikwidowana  kotłownia przy ulicy Bema ogrzewająca osiedle Pogorzelec. Osiedle zostało przyłączone do sieci cieplnej magistralnej, do której ciepło dostarcza ZAK S.A. Natomiast kotłownia przyszpitalna przy ulicy Judyma została zmodernizowana z węglowej na gazową.

 

Obecnie trwa realizacja projektu "Modernizacja i przebudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami do budynków na terenie Kędzierzyna-Koźla"

- Zadanie nr 1 – Modernizacja osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami do budynków na osiedlu Leśne (zadanie zrealizowane).

- Zadanie nr 2 – Modernizacja i przebudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami do budynków na osiedlu Śródmieście (zadanie zrealizowane), Piastów i Wschód w Kędzierzynie-Koźlu, obejmujące następujące etapy:

- modernizacja sieci ciepłowniczej na osiedlu Piasty - rozpoczęcie prac kwiecień 2013r.

- modernizacja sieci ciepłowniczej na osiedlu Powstańców Śląskiech - rozpoczęcie prac kwiecień 2014r.